Rol Oyuncakları

Okul öncesi dönem çocukları için rol yapmak ve role bürünmek inanılmaz keyif veren ve eğlenceli bir oyundur. Çocuklar kendilerini rolün içine kaptırarak saatlerce oyun oynayabilirler.

Çocukların meslekleri öğrenmeleri açısından oldukça faydalı olan rol oyuncakları sayesinde hem meslek bilgilerini öğrenen çocuklar hem de hayal güçlerini geliştirmiş olurlar. Sitemizde bulunan rol oyuncakları sayfamız üzerinden çeşitli rol oyuncakları bulabilir, çocuklarla çeşitli etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Bu etkinlikler içerisinde drama etkinlikleri yapmak çocuğun gelişimsel alanlarını desteklemek için de oldukça önemlidir.

Sitemizde çeşitli meslek kostümleri bulunuyor. İtfaiyeci kostümü, polis kostümü, ressam kostümü gibi çeşitli kıyafetleri sitemiz üzerinde temin edebilirsiniz. Çocuklarla beraber dramatik oyunlar kurarak kullanacağız rol oyuncakları çocuk tarafından keşfedilmeli ve kullanılmalıdır.

Çocuklar öğrenmeye ve anlamaya yetişkinlerden çok daha yatkınlardır. Bu nedenle kavrama özelliklerini kullanarak büründükleri rolleri kolaylıkla içselleştirir ve ürünleri işlevlerine uygun olarak kullanmaya başlarlar.

Dramatik Oyun Merkezi İçin Rol Oyuncakları

Çocuklar dramatik/sembolik oyun sırasında çeşitli nesne ve akranlarıyla etkileşimde bulunarak oyun malzemelerini düşünce, durum ve gerçek nesneleri temsil etmek amacıyla farklı şekillerde ele alırlar. Sembolik düşünmenin gelişimi destekleyen rol oyuncakları çocuğun oyun içerisinde farklı roller edinmesine, yeni keşifler yapmasına, günlük yaşamdaki olayları doğaçlama şeklinde canlandırması için imkan sağlayacak şekilde kullanılmalı ve temin edilmelidir.

Okul öncesi eğitimde kullanılacak rol oyuncaklarını sitemizde bulunan rol oyuncaklarına sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. Çocuklarla beraber rol oyuncakları ile kurulan oyunlarda serbestçe oyun oynamaları, birbirleriyle etkileşimde olmalarını ve farklı oyun senaryoları oluşturmalarını destekleyecek genişlikte alanlar kullanmalı ve onları teşvik etmelisiniz. Çocukları büründükleri rol içerisinde gözlemlemek, rol oyuncaklarını hangi işlevlerde ne nasıl kullandıklarına dikkat etmek de gerekiyor.

Rol oyuncaklarını kullanarak öykü oluşturma, dramatizasyon, rol oynama, doğaçlama gibi teknikler kullanılabilir. Rol oyuncakları çocukların kendi aralarındaki iletişimi kuvvetlendirerek beraber oyun yaratma, oyunu sürdürme ve oyunu bitirme becerilerini geliştirir. Çocuğun kendini daha rahat ifade edebilmesine yardımcı olan rol oyuncakları dil gelişiminin desteklenmesi açısında da oldukça önemlidir.

Çocuklar tarafında kurulan serbest oyunlar içerisinde çocukların ne kadar fazla şey öğrendiklerine ve ne kadar çok eğlendiklerine siz bile inanamayacaksınız. Ressam kostümü içindeyken çocukların nasıl da sanatçı bir kişiliğe büründüklerini görmek sizi heyecanlandıracak.

Drama Etkinlikleri İçin Rol Oyuncakları

Drama çocukların belirli gruplar içerisinde kendi yaşantılarından yola çıkıp rol oyuncakları materyallerini kullanarak, dramatik formlar yoluyla canlandırma yapmalarıdır. Okul öncesinde drama etkinikleri; çocuğun kendi deneyimleriyle öğrenmesini amaçlayan, bütün gelişim dönemlerini destekleyen, olayları sözel veya sözel olmayan iletişim yöntemlerini kullanarak kendilerini özgürce ifade etmelerine dayalı, içinde canlandırmaların ve rol oyuncaklarının yer aldığı etkinliklerdir.

Öğretmenin liderliğinde uygulanan drama sürecinde rol oyuncakları kullanılarak ısınma, canlandırma ve değerlendirme çalışmaları uygulanır. Isınma çalışmaları hareket çalışmaları ile başlayabilir bu süreç çocukların oyuna katılma isteklerini arttırır ve doğaçlama yapma heveslerini arttırır. Ardından çocuklarla beraber rol oyuncakları kullanılarak canlandırmalar yapılmaya başlanır. Canlandırma çalışmaları içerisinde belirli bir kural çerçevesinde çocukların özgürce oynayabilecekleri oyunlara fırsat tanınır.

Çocuklar rol oyuncaklarını hayal güçlerini kullanarak çeşitli şekillerde kullanırlar. Bu sayede pek çok konuda yeni bilgiler öğrenmeleri desteklenmiş olan çocuklar daha öz güvenli ve bilgili olurlar. Sizler de sitemiz üzerinden çeşitli rol oyuncakları ürünlerine sahip olabilirsiniz.

Rol oyuncakları sayfamızda bulunan çeşitli kostümlerle kuracağınız etkinlikler çocukların ilgisini çekecek ve kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacak. Polis kostümü içerisinde çocuk kendini gerçek bit polis gibi hissedecek, itfaiyeci kostümü içindeyken yangınları gerçekten söndürecek.

1