Rehabilitasyon

Okul öncesi ve okul dönemi eğitimlerinde rehabilitasyon eğitimi veren kurumlar tarafından tercih edilen ürünlerimiz, çocukların bu süreçte daha verimli bir eğitim almalarına imkân sağlar. Rehabilitasyonda en önemli eğitimlerden birisi, mental ve motor becerilerine yönelik faaliyetlerdir. Bu faaliyetlerin yapılması, çocukların gelişimindeki gerilemenin durması ya da azaltmak amaçlıdır. Uzmanlar tarafından uygulanan birçok yöntemde kullanılan materyalleri, rehabilite sürecinde önemi büyüktür. Her bir ürünün özelliği farklıdır ve çocukların eğitiminde yardımcı göreve sahiptir. Kullanılan ürünlerin el, kol, bacak hareketlerine yönelik olması beden gelişimi için yararlıdır. Göz kontağını geliştirmesi, mental gelişimine fayda sağlaması ve çocuğun daha fazla ilerleme kaydedebilmesi amacıyla rehabilitasyon ürünleri oldukça yararlıdır. Rehabilitasyon ürünleri kullanımında yaş grubu belirlenirken, çocuğun yaşıtlarına yönelik ne düzeyde olduğu tespit edilmesi önemlidir. Çocukların gelişiminde yaşanan gerileme sonucu, rehabilitasyon ürünleri uygun olabiliyor. Okul öncesi anasınıfı rehabilitasyon ürünleri ile rehabilitasyon eğitimlerinin amacı, çocukta gelişen ruhsal, kişisel, bedensel bozuklarda tespit edilen kayıpların geri kazandırılması ve becerilerinin geliştirilmesidir.

Rehabilitasyon Ürünlerimiz

Rehabilitasyon ürünlerimiz; sağlıklı, kaliteli, uzmanların tavsiye ettiği ve kullandığı ürünlerdir. Rehabilitasyon Merkezi olarak verilen eğitimlerde kullanılan materyaller arasındadır. Çocuktaki mevcut olan gelişim bozukluğu ya da diğer durumlar tespit edilerek hangi rehabilitasyon ürünleri materyalinin kullanılacağı belirlenir. Ürünler arasında; çift taraflı salıncak, denge sehpası, dere taşları denge oyunu, dikdörtgen salıncak, el-kol-göz koordinasyon beceri masası, flexion disk salıncak, flexion t bar salıncak, halatlı tırmanma, ip merdiven, magnetli ufo, paralel bar, paraşüt, sarılan salıncak, tırmanma ağı, tırmanma halat topu, tırmanma taşları, tutamaklı yürüme merdiveni gibi ürünlerden oluşuyor. Bu ürünler arasında tırmanma ya da tutamaklı yürüme merdiveni özellikle bedensel gelişmesinde ya da dengesinde problem olan çocukların eğitiminde kullanılan materyallerdir. Çocuklarda bazı hastalıklara bağlı olarak el becerileri, yürüme bozuklukları ya da denge kaybı gibi problemler olabilmektedir. Rehabilitasyon merkezinin ve eğitimlerinin amacı, okul öncesinde anasınıfı rehabilitasyon ürünleri ile çocukların becerilerini geliştirmek ve eğitime hazırlama amaçlıdır.

Neden Rehabilitasyon Ürünleri?

Rehabilitasyon Eğitim kurumları uzman kişiler ile birlikte çocukların eğitim süreçlerini kontrol altına alır. Belirli bir disiplinde ve program sürecinde çocukların hastalık ya da doğuştan kaynaklı sorunlarına çözüm bulmaya çalışır. Çocuklarla ilgilenildiği müddetçe birçok sorunun çözümlendiği, gelişim sürecinin olumlu yönde devam ettiği gözlemlenir. Eğitimde kullanılan rehabilitasyon ürünleri materyalleri, bilindik anaokulunda kullanılan materyallerden farklıdır. Bu materyaller daha çok fizik tedavi gibi bedeni çalıştırmak, el becerilerini geliştirmek, motor becerilerini ilerletmek ve yaşıtlarıyla aynı seviyeye gelmelerine yardımcı olur. Tırmanma materyali özellikle kavrama, güç kullanma, bacak gelişimi ve kasların güçlenmesi adına önemlidir. Rehabilitasyon sürecinde çocukların mental gelişimine yönelik eğitimler oldukça fazladır. Kurumlarda verilen eğitimlerinde kullanılan yardımcı materyaller, çocuk gelişiminin ilerlemesinin kaydedilmesi adına önemlidir. Top tutma, tırmanma halat topu ve saran salıncak diğer yararlı anasınıfı rehabilitasyon ürünleri arasındadır. Tırmanma konusunda becerilerini kazanması adına kullanılan halat topu farklı renklerde olup, parmaklarını içine geçirebileceği rahatlıktadır. Tırmanma taşları ise ayağını basacağı güvenli bir alan oluşturmasına yardımcı olur. Bazı materyaller kullanımı gelişime bağlı olarak azaltılabilir. Çocuklardaki gelişim süreci öncelikle ailede başlar ve rehabilitasyon süreciyle devam eder. Çocuklarla sürekli ilgilenilmesi, kurum ve ebeveynlerin ortak çalışması ile başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Oldukça başarılı geçen eğitim süreci ile önemli oranda sorunlarda azalma ya da tamamen ortadan kalkma gibi sonuçlar görülür. Çocukların eğitim alma süreci kesinleştiğinde, kullanılacak materyaller, yöntemler ve program belirlenir. Bu doğrultuda çocuğun gelişimine yönelik, yardımcı öğelerden yararlanılması gerekir.

1