Milli Levhalar

Bir bireyin ülkesine ve kendi ırkına bağlılığı çocuk yaşta sağlanır. Milli duygulardan yoksun büyüyen çocuklar ilerde vatan ve toprak olgusunun önemini kavrayamazlar. Çocuklara en başından itibaren kendi tarihleri, nereden geldikleri, nereye ait oldukları ve atalarının kim olduğu konusunda bilinçlendirme yapılmalıdır.

Her çocuk atasını bilmek ve tanımak ister. Vatan ve millet sevgisi de bu sayede oluşur. Ayrıca oyunlarla olsun etkinliklerle olsun ve sınıfların düzeniyle olsun her çocuğa tarihini hatırlatacak faaliyetler sürekli yapılmalıdır.

Bu sayede de milli duyguların yerleşmesi ve kalıcı olması sağlanmış olur. Firma olarak; bu düşünceden yola çıkarak üçlü milli levha seti teminini sağlıyoruz. Milli levhalar her sınıfta olması zorunlu bir gruptur. Firmamız sunduğu set sayesinde ayrı ayrı üç set almak yerine sadece bir set ile sınıf ihtiyacınızı karşılanıyor.

Levha Yapısı

İlköğretim kurumları yönetmeliğine göre her sınıfta milli değerleri yansıtan levhalar bulunmak zorundadır. Ortaöğretim kurumları içinde bu geçerlidir. Sınıflarda tahta üzerinde belli bir alan milli değerlerimiz köşesi olarak ayrılıyor. Bayrak, İstiklal marşı ve Gençliğe hitabe olması zorunlu levhalardır. Levhanın genişliği ve yüksekliği sınıf tahtalarının üst kısmında kalan boşluğa sığacak şekilde ayarlıdır.

Bu sayede tahta üzerinde parça parça bir görüntü oluşması yerine bütün bir görüntü oluşuyor. Milli levha seti için kaliteli malzeme kullanılmıştır. Uzun yıllar asılı duracak olan levhanın zamanla solma yapmaması, yazıların silinmemesi ve çerçevenin kendini bırakmaması istenir. Bunları düşünen firmamız ürün seçimini buna göre yaptı. Milli levhalar için kullanılan çerçeveler ahşaptan yapılıdır.

Bu sayede duvardan alınan ya da verilen ısı sonucu oluşan genleşme ve büzülme olaylarının zamanla levhayı olumsuz etkilemesi engellenir. Çerçeve rengi kahverengi olarak seçildiği görülüyor. Bunun en büyük nedeni ise iç kısımda beyaz zemin kullanılmasıdır. Bu sayede de iç kısmın daha dikkat çekici olması sağlanır. Çerçeve üstünde hem boyama hem de kaplama işlemi yapılmıştır. Bu da çerçevenin zamanla şişerek deforme olmasını veya kendini bırakmasını önler. İç kısımda geniş ve beyaz bir zemin mevcuttur.

Zeminin yapısı plastiktir. Bu, levhanın hem hafif olmasını hem de uzun ömürlü olmasını sağlar. Levha üzerinde kullanılan yazı rengi ise siyah tondadır. Atatürk resimlerinde de siyah ton baskındır. Bunun nedeni ise zemin ile zıtlık oluşturup ana temayı dikkat çekici hale getirmektir. Bunun da gayet başarılı olduğunu levhaya bakınca göreceksiniz. Yazı için kullanılan boyalar zeminden silinmeyecek ve zamanla solmayacak özelliğe sahiptir. Ayrıca kahve çerçeve, beyaz zemin, siyah punto ve koyu ağırlıktaki resmin yanında bulunan kırmızı Bayrağımız tasarım sayesinde çok canlı ve çok göz alıcı bir özellik kazanıyor.

Levha İçeriği

Levha içeriğinde İstiklal Marşı, Gençliğe Hitabe, Türk Bayrağı ve Atatürk portresi bulunuyor. Milli levhalar tasarlanırken sağ kısma İstiklal Marşı, sol kısma Gençliğe Hitabe ve orta kısımda da Atatürk’ün portresi olacak şekilde dizayn edilir. İstiklal Marşının on kıtası da levhada bulunuyor. Yazım biçimi olarak el yazısı kullanıldı. İstiklal Marşının hemen üst kısmında ise Türk bayrağına yer veriliyor. Levhanın sol tarafında Gençliğe Hitabe’nin tamamına yer verildi. Burada da el yazısı kullanıldı. En üstte ise Atatürk’ün küçük bir resmi bulunuyor.

Orta kısımda ise bu küçük resmin portre şeklinde büyüğü bulunuyor. Bu tasarım şekli ile milli levha seti tamamlanır. Firma olarak, müşterilerimize bu levhaları piyasanın altında rakamlarla alma şansını sağlıyoruz. Böylece milli duyguların çocuklarımıza verilmesinde katkımızın da olmasını sağlıyoruz.

1