Günlük Yaşam Becerileri – Pratical Life

Günlük yaşam becerileri, çocuklar tarafından okul döneminde ve günlük hayatta işe yarayacak beceriler kazanmasına yardımcı olur. Çocuk gelişimi belirli bir eğitim sistemine dayalı değildir. Çocukların gelişiminde birçok şey etkendir. Basit görülen bazı beceriler el becerisini geliştirmesine katkı sağlar.

Çocukların bu anlamda bazı basit işlemleri yapabilmesi sağlanır. Bazı materyaller özel olarak bu becerileri kazanmasına yönelik tasarlanır. Okul öncesi eğitimde günlük yaşam becerileri kazandırmak adına bu materyaller kullanılır. Çocukların zorlandıkları bazı günlük işlerin practical life adına kolaylaştırıcı olması önemlidir.

Ayakkabı bağlamak, bağcık çözmek, düğmeli eşyaların düğmesini çözmek, çanta kilitleri, cırt, çengelli iğne, çoban düğme, fermuar, kemer, kopça, küçük düğme ve kurdele yapmak için eğitici materyalleri sizlere sunuyoruz. Yetişkinler için basit gibi görünen bu işlem çocuklar için oldukça zordur. Çocuklar bazı karışık sorunları çözmekte zorlanabilirler. Artık montessori günlük yaşam becerileri ürünlerimiz ile ahşap çerçeve halinde üretilen bu işlemleri yapmak, onun için çocuk oyuncağı olacak. Günlük işlemlerde kullanabilecekleri bu eğitim ile hayatını daha fazla kolaylaştıracaklar. Özellikle ayakkabı bağlamak çocuklar için çok zorlu bir iştir.

Ebeveynler bu anlamda öğretmek yerine kendileri bağlamayı tercih eder. İşlerinin ebeveynleri tarafından yapılmasına alışan çocuklar ise belirli yaşa kadar bu becerilerini kazanamazlar. Çocuklar için ayakkabı bağlayamamak bir zaman sonra okul döneminde zorluk yaşamasına sebep olur. Okul döneminde ebeveynin olmadığı bir alanda çözülen ayakkabı bağları nedeniyle hareketi kısıtlanır ve düşme tehlikesi yükselir. Çocuğunuza yapacağınız en iyi eğitimlerden birisi de budur.

Günlük Yaşam Becerilerinin Önemi

Hayatın her alanında practical life gerekli, önemli, zamandan tasarruf ve kolaylık sağlayan işlemler arasındadır. Hal böyle olunca çocukların okul öncesi eğitiminde de önemli bir yer kaplıyor. Ürünlerimiz çerçeve formatında yapıldığı için dilediğiniz çalışma alanında kullanılabilir yapıdadır. Çerçevenin iç kısmı, gerçek materyallerden oluşur. Özellikle bağcık bağlamayı öğrenmek adına çerçeve üzerinde bulunan bağcıları defalarca söküp, bağcık yapabilen çocuklarınız her deneme sonrası daha başarılı olacaktır.

Çocukların yaşamlarında kullandıkları çantalar, kilit kemerli olarak kullanılabiliyor. Ürünlerimiz arasında bulunan montessori günlük yaşam becerileri ile bu işlemi artık yapabilecekler: Bunun dışında bir diğer günlük beceri ise çengelli iğnedir. Çengelli iğne kullanımı bildiğinde çocuklar için basit bir işlem haline gelecektir. İğnenin batmaması adına dikkatli bir şekilde öğretilir ve çocuk için artık bu işlem kolaylaşır.

Kıyafetlerinde kullandıkları kopçalar, çantasında ve pantolonunda kullandığı fermuar işlemlerini yapmak adına günlük yaşam becerileri materyallerimizden yararlanabiliyorlar. Okul öncesi anaokulu eğitimlerinde kullanılan materyallerimiz, küçük yaş grupları ve diğer yaş gruplarına uygun olarak üretilmiştir. Düğme boyutları çocukların parmak ucunu daha verimli kullanmaları için önemlidir.

Küçük düğmeler için parmak uçlarına uygulaması gereken baskı ile daha detaylı işlemleri yapabilme becerisi kazacaklar. Düğme olarak daha büyük ve çoban düğmesi ise kıyafetlerindeki düğmeleri kolaylıkla açabilmesine katkı sağlıyor.

Montessori Practical Life Ürün Teslimat

Okul öncesi eğitimlerin vazgeçilmezi haline gelen montessori günlük yaşam becerileri materyallerimiz, çerçeve olarak kullanılıyor. Birçok çocuğun sırayla becerilerine yönelik olarak yapmaları sağlanıyor ve çocukların hangi işlemde zorlandıkları tespit ediliyor. Eğitmenlik, görevi itibariyle oldukça zorlu ve emek isteyen bir iştir. Dolayısıyla bu anlamda günlük yaşam becerileri öğretmek, çocuklara bir eğitmen tarafından verilecek en büyük alışkanlık olacaktır. Yaşantısını kolaylaştıran eğitmenini ona ilk olarak practical life becerisini kazandıran kişiyi asla unutmayacak. Çocukların hayatında ilk kavramı vardır ve ilk ayakkabı bağlamayı öğreten eğitmen ya da ebeveyn olmak gurur verici olur.

1