Dil

Çocukların konuşmaya başladıkları ilk evrede birden iletişim kurmaya başlaması, onların bebeklikten itibaren öğrendiklerini aktarması için hazır olduğunu göstermektedir. İletişim kurmak adına dil gelişimi oldukça önemlidir. Çocukların geç konuşmaya başlaması bazen normal bir süreç olabilirken, bazen hastalığa bağlı gelişebilir.

Gerekli eğitim süreçleri ile aşılmayacak hiçbir durum yoktur. Günümüzde eğitim materyalleri, akıl oyunları, zekâ oyunları, mental gelişim ve motor becerilerinin gelişmesine yönelik üretilen birçok ürün, uzmanlar gözetiminde hazırlanan faydalı ürünlerdir. Dil gelişiminde önemli etken ailedir. Ebeveynlerin çocuklarıyla bebeklikten itibaren göz ve konuşma ile kontak kurması, ilgilenmesi gelişimde büyük rol oynar.

Aynı zamanda çocukların konuşma süreçlerine faydası olan diğer durum, yaşıtlarıyla bir arada olacağı ortamlarda bulunmalarıdır. Harfleri tanımakla başlanan anasınıfı dil ve konuşma süreci, daha sonra gördüğü harflerin seslerini çıkarma ile devam eder. Sonrasında kelimeleri birleştirme işlemine öğrenme hızına göre geçiş yapar.

Elbette okul öncesi dil eğitimi sınırlıdır. Sınırlı olmasının sebebi ise okul döneminde öğrenmesi gereken bazı şeylerin daha yararlı olacağı durumudur. Okullarda belirli sınıflara uygun ders konuları vardır. Bunun sebebi, çocukların yaş gelişimine uygun olarak müfredatın belirlenmesidir.

Okul Öncesi Dil Eğitimi Ürünlerimiz

Okullarda ilk sınıfa başlayan öğrenciler genellikle stresli olurlar ve okula adaptasyonları uzun sürer. Çoklu öğrencilerin belirli disiplinle okuduğu eğitim dönemi ciddi yüzünü gösterir ve çocuklar hazırlıksız yakalanabilir. Belirli derslerin ve konuların işlenme süresinin olması, okuma yazma öğrenimini sekteye uğratabilir. Bu nedenle temel öğretileri ebeveynler ya da anaokulları çocuklara sağlamalıdır.

Bu anlamda ebeveynlerin çalışma koşulları göz önünde bulundurulduğunda ve gerekli disiplin sağlanamayacağında en mantıklı yol okul öncesi dil eğitimi veren anaokullarıdır. Okul öncesi eğitimin yararı keyifli bir disiplin ortamında anasınıfı dil ve konuşma becerisini kazanmasıdır. Dil gelişiminde faydalı ürünlerimiz arasında bulunan kabartma büyük harfler, kabartma küçük harfler, taşınabilir ahşap küçük harfler ile çocukların dokunarak ve görsel olarak öğrenmesini sağlar.

Eğitimciler bu anlamda, çocukların okuma ve yazma becerilerinde başlangıç seviyesini tavsiye ederler. Çocukların konuşmalarında ve harfleri doğru uygulamalarında önemlidir. Çocukların çabuk konuşmaya başlaması dil gelişimi ve mental zekasıyla ilgilidir. Geç konuşan çocukların ise mental zekâsı az geliş diye bir tanımlama yoktur. Çocuklar istemedikleri içinde konuşmayabilir. Önemli olan kendilerini baskı altında hissetmemesi ve motivasyondur. İlk konuştuğu kelimenin ağzından çıkması zor olsa da konuştuktan sonra akıcı konuşma sürecine geçmesi kolaydır.

Okul Öncesi Dil Eğitiminin Önemi

Okul öncesi verilen eğitimler arasında özellikle dil eğitimi önemlidir. Anaokulu kurum eğitmenleri konuşma evresinde olan çocukların doğru iletişim kurması adına dil programına öncelik vermesi, eğitmenin gerekli görmesiyle ilgilidir. Ebeveynlerin fazla zaman ayıramadıkları çocuklarının, daha güvenli ve işinin uzmanı kişilerce ilgilenilmesi ailelere güven verir. Çocuklarda bu süreçte öğrendikleri her kelimeyi, akşam ailelerine aktarır.

Çocukların; anasınıfı dil ve konuşma becerileri geliştikçe ne kadar mutlu olduğunu görürsünüz. Dil materyalleri arasında bulunan kabartma harfler, okul döneminde yazı yazarken başlaması gereken noktaları kavramasını sağlar. Parmak yordamıyla takip edeceği harfleri yazarken, okul hayatına yönelik önemli bir adım atacaktır. Eğitim sürecinde özellikle okul öncesi dil eğitimi için; dokunmak, duymak, gözlemlemek, harfleri ezberlemek ve yazmak oldukça önemlidir.

Çocuklar eğitim süreçlerinde oyun oynamaları, boş vakitlerini diledikleri gibi öğrenmeli, öğrendiklerini tekrar etmeli ve alışkanlık haline getirmelidir. Bu yöntemler edinilen kazanımların, ne denli kalıcı olacağı kuşkusuzdur. Çocukların bu zorlu eğitim sürecine eğlenceli bir şekilde giriş yapmaları, eğitim hayatları boyunca daha kolay süreç yaşamalarına yardımcı olur.

1